subota, 30. kolovoza 2014.

Smokva- Ova mediteranska voćka mora se naći na vašem stolu


Mediteranska voćka smokva ponekad je nepravedno zaboravljena jer ima mnoge blagodati za zdravlje, a zapravo je izuzetno ukusna i slatka

Smokva
Smokve imaju puno vitamina A, B6, kao i tiamina koji pomaže tijelu pretvoriti ugljikohidrate u energiju. Dobar su izvor vlakana i potiču brzu probavu, a 100 grama ima oko 60 kalorija. Iako se često spominje da su smokve jako kalorične, to vrijedi samo za one sušene koje obično imaju oko 250 kalorija na 100 grama.

Ukusne i slatke smokve prava su ljetna poslastica puna kalija, magnezija, kalcija i željeza. Kalcija imaju čak više nego samo mlijeko, a magnezij pomaže protiv povišenog pritiska, PMS-a i nesanice.



Visok udio vode i prirodnih šećera vrlo je koristan kod oporavka od iscrpljenosti i detoksikacije. Zato je, primjerice, zgodno da smokve ponesete na posao kao međuobrok koji će vam dati energiju da izdržite do kraja radnog vremena.

Zbog velike količine topljivih i netopljivih vlakana, smokva je zaista korisna za zdravlje. Netopljiva vlakna nabujaju u crijevima jer na sebe vežu vodu pa se zato crijeva redovno prazne. Osim što tako smokve sprečavaju probleme s probavom, redovito pražnjenje crijeva važno je u prevenciji raka debelog crijeva. Topljiva vlakna utječu na smanjivanje kolesterola u krvi, a pomažu i u prevenciji raka pluća.



Inače su najpoznatije tri podvrste - bijele, crne i crvene smokve. Vanjska boja kreće se od svijetlozelene, zlatne, smeđe pa sve do tamnoljubičaste.

Kako ih birati i čuvati

Zrele smokve vrlo brzo postaju gnjecave pa ih nikako ne smijete čuvati danima kao ostalo voće. Kada ih kupite, bilo bi najbolje pojesti ih istoga dana, a ako ćete ih čuvati u hladnjaku, to može biti tek dva dana. Obavezno pripazite da na njih ne stavite drugo voće ili povrće i bilo bi dobro posložiti ih na tanjur te odvojiti od ostalih namirnica.


Nedozrele smokve možete držati do dva dana na sobnoj temperaturi dok im koža ne omekša. Ako ćete ih
zamrzavati, iskoristite ih do pola godine.

izvor:tportal.hr

srijeda, 20. kolovoza 2014.

Stopala - Šta vam mogu otkriti o vašem zdravlju

    Nemojte zanemariti znakove na stopalima


Promjene na nogama, noktima ili koži mogu biti prvi znak potencijalnih bolesti. Carolyn McAloon, pedijatrica, objašnjava da bi stopala mogla biti prva pogođena problemima živaca, jer su najdalje od našeg srca i kralježnice. To je razlog više zbog kojeg ne smije zanemariti svoje noge i stopala. Donosimo vam savjete koji će pomoći da svoja stopala doživite na drugačiji način.

 Stopala bez dlaka

To bi mogao značiti ozbiljan problem s cirkulacijom. Iako ljeti ne izgleda lijepo, dlake na nožnim prstima su jako dobra stvar. Iznenadna "ćelavost" može značiti da vaša stopala ne dobivaju dovoljno protoka krvi. Obavezno provjerite kod liječnika krvni tlak i cirkulaciju.

Česti grčevi u stopalima

Ovo je znak dehidracije i prehrambenih nedostataka. Nasumični grčevi koji se pojavljuju svako malo mogu biti i znak genetike, ali i cirkulacije i živčanih problema. Rješenje se nalazi u vježbanju te ispijanju puno vode – jer dehidracija dovodi do mišićnih grčeva. Također, u dogovoru s liječnikom, pokušajte povećati unos kalija, magnezija i kalcija. Za opuštanje, namočite stopala u toplu kupku i protežite svoje prste prema nosu, a ne prema dolje.

 Rane koje ne žele zacijeliti

Tvrdokorne rane i čirevi mogli bi biti znak dijabetesa. Nekontrolirana razina glukoze u krvi može dovesti do oštećenja živaca u nogama, zato bilo kakve sumnjive rane provjerite kod liječnika.

Uvijek hladne noge

Hipotireoza (smanjen rad štitnjače) je najčešći razlog zbog kojeg vam se noge ne mogu ugrijati. Ovaj problem donosi sa sobom i gubitak kose, umor, debljanje, depresije. Lijek je u pravilnoj prehrani, a obavezno se savjetujte s liječnikom oko lijekova i terapije.

Odjednom proširen nožni palac


Iznenadna promjena na nožnom palcu zahtijeva hitnu reakciju liječnika. Moglo bi se raditi o gihtu, upalnom artritisu ili infekciji. Nemojte čekati da prođe samo od sebe.

 Utrnulost

Ukočenost u obje noge poznata je kao periferna neuropatija, najčešće uzrokovana dijabetesom, kroničnim alkoholizmom ili nuspojavama kemoterapije. Međutim, ukočenost u samo jednoj nozi ili stopalu može značiti stegnutost živaca u stopalu ili gležnju (što može biti i od uskih cipela).
 
Neispravan položaj stopala

Moguće da je nasljedno, a moguće da se dogodilo od dugoročnog nošenja visokih potpetica.
 
Bol u petama

Osjećate oštru bol kada ustanete iz kreveta ili sa stolice? To su ligamenti koji podržavaju vaše stopalo, kod njihovog oštećenja bol se osjeća u peti (plantarni fascitis). Oni bole zbog čestog nošenja neprikladne obuće japanki, visokih petica, istrošenih tenisica i slično, ali i pretilosti ili preforsiranja kod trčanja ili hodanja (posebice u neadekvatnoj obući). Prevencija je u dobrom izboru obuće, a ako se bavite vježbanjem – obavezno istezanje stopala na početku.
 
Svrbež ili ljuštenje kože

Ovo je možda znak gljivične infekcije. Obavezno primjenjujte anti-gljivičnu kremu i držite noge čim više suhima i na zraku tijekom dana.
 
Žuti nokti na nogama

Žutilo nogu može doći s godinama, ali može biti i znak infekcija.

izvor:zena.hr