nedjelja, 1. lipnja 2014.

Upala bešike



 
Zapaljenje bešike, odnosno cistitis, jedno je od najčešćih oboljenja koje dominantno zahvata žensku populaciju različitih godišta. Tegobe variraju od bola iza stidne kosti, do učestalog, bolnog i urgentnog mokrenja sa i bez pojave krvi u mokraći, piše Cosmopolitan.rs. Šta treba znati o ponavljanim infekcijama!

  Koji sve oblici zapaljenja bešike postoje?Najčešće je akutno zapaljenje bešike, koje je kratkotrajno, ali veoma bolno i neprijatno. Taj oblik se liječi primjenom antibiotika od 3 do 7 dana. Drugi oblici cistitisa su mnogo neprijatniji, ponavljaju se i remete kvalitet života - to su ponavljana ili recidivna inflamacija bešike sa minimalnim tegobama i intersticijalni cistitis, poseban oblik cistitisa koji je veoma dramatičan i remeti kvalitet života žena, naročito mlađih.

Koji je razlog sve češće pojave ponavljanog oblika inflamacije mokraćne bešike?
Pravi uzrok nastanka tog neprijatnog oblika cistitisa se ne zna, ali preko nalaza isječaka sluzokože bešike (biopsija) sugeriše se da se radi o poremećaju imunog sistema. Zapaža se povećana propustljivost sluzokože bešike, zbog smanjenja njenog osnovnog odbrambenog sloja - glikoproteina i glikoaminoglikana, što omogućava da sastojci mokraće oštećuju zid mokraćne bešike.


Kakve su karakteristike ovog oboljenja bešike?Važno je reći da isključivanjem drugih oblika cistitisa postavljamo dijagnozu i najčešće se ne detektuju bakterije u značajnom broju u urinu (urinokultura sterilna). Spektar tegoba je širok i uključuje bolni sindrom, nelagodnost u genitalnom predjelu, česta nepotpuna mokrenja. A sve ove tegobe značajno utiču na kvalitet života.


Da li način života ili ishrane može da popravi ili smiri ovaj tip cistitisa?
Uzimanje voća i povrća, ali i izbjegavanje hrane koja ima puno kiseline (paradajz, kečap, citrusno voće i sl.), gaziranih pića, hrane bogate šećerom, bobičavog voća (maline, kupine, borovnice) može da doprinese ublažavanju tegoba. Uzimanje većih količina vode, lakša ishrana, manji obroci takođe pomažu smirivanju simptoma.

S druge strane, supstance koje doprinose oporavljanju osnovnog sloja sluzokože bešike su izuzetno jaki antioksidanti (kao što je kvercetin) koji uz drugu primjenjenu terapiju ublažavaju tegobe i omogućavaju duže mirne periode. Kvercetin je jedan od najaktivnijih bioflavonoida koji je zastupljen u zelenom povrću, naročito luku, začinima i crvenom vinu. Ima i antiinflamatorno dejstvo, tako da od njega potiče ljekovitost mnogih biljaka.

Šta treba znati o ponavljanim infekcijama bešike, ali bez tegoba?
Svakako treba procijeniti da li postoji neki jasan razlog, promijena koja dovodi do toga, a onda  dodavanjem antioksidativnih supstanci (na primer kvercetina) omogućavamo da se sluzokoža bešike oporavi. To znači da antibiotici nisu u prvom planu. Mogu se koristiti i vakcine, ako se radi o jednom stalnom uzročniku kao što je ešerihija koli. Unos puno tečnosti omogućava i fizičko smanjenje koncentracije bakterija, kao i njihovo izlučivanje. Potrebno je dosta strpljenja i konsultacija sa ljekarima da bi se popravljajući imunitet smanjio broj ponavljanih cistitisa.

Nema komentara:

Objavi komentar